O MNIE

Cieszę się, że zajrzałeś za Kulisy Pracowni w Ramach!

Nazywam się Magdalena Wsół, jestem magistrem konserwacji dzieł sztuki, absolwentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuję się w konserwacji malarstwa sztalugowego na płótnie oraz drewnie. Brałam udział w wymianach zagranicznych i zdobywałam doświadczenie na uczelniach Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie oraz na Universidad Complutense w Madrycie. W styczniu 2021 roku otworzyłam własną Pracownię w Ramach.

Zajmuję się konserwacją obrazów na podłożu płóciennym, drewnianym oraz papierowym. Na zamówienie wykonuję również kopie artystyczne oraz technologiczne dzieł sztuki. Prowadzę również konsultacje dla kandydatów na studia konserwatorskie oraz dla artystów w zakresie stosowanych materiałów malarskich.

Swoją pracę z za kulis pokazuję na social media (Instagram, Facebook), gdzie pokazuję jak wygląda praca konserwatora, edukuję w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz dzielę się doświadczeniem związanym z prowadzeniem własnego biznesu.

Prywatnie pasjonuję się sztuką, jej pięknem oraz emocjami, które wywołuje w ludziach i tym, jak na nich wpływa. Prowadzę blog aby dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami oraz popularyzować zawód konserwatora. Chcę pokazać wyjątkowość dawnych technik i technologii malarskich oraz zachęcić do odkrywania ich na nowo.

DSC00191
DSC00147

Moja historia

Tworzyć zaczęłam już jako dziecko. Uczestniczyłam w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Panią Anię w lokalnym domu kultury, brałam udział w różnych konkursach. Jako mała dziewczynka, wszystko to robiłam dla zabawy. Czerpałam z tego dużo radości. Dodatkowo uprawiałam profesjonalnie łyżwiarstwo figurowe oraz chodziłam do szkoły muzycznej grając na fortepianie i klarnecie. Jak widać różne formy sztuki towarzyszyły mi od wczesnych lat. W liceum troszkę “spoważniałam” podejmując decyzję o pójściu na profil biologiczno-chemiczny oraz o zostaniu stomatologiem. Jednak w połowie liceum odważyłam się posłuchać swojej intuicji, wrócić do sztuki i zdawać na ASP.

Studiowałam Konserwację i Restaurację Dzieł Sztuki na krakowskiej ASP. W trakcie studiów wyjechałam na dwie cudowne wymiany zagraniczne do Mediolanu i Madrytu. Tam odkryłam moją pasję do sztuki i życia na nowo! Do tej pory pamiętam wieczorne spacery po korytarzach Museo del Prado, niezwykle emocjonalne dla mnie spotkanie sam na sam w sali z Guernicą Picassa i dziełami Salvadora Dali. A z Włoch pamiętam najbardziej liczne podróże do małych miasteczek, skradanie się z drzwi z napisem “staff only” w starych monastyrze Certosa di Pavia i smak Aperitivo w Ostuni. Te dwa miasta – Mediolan i Madryt – oba zaczynają się na literę M tak, jak moje imię – przypadek? O czasu powrotu szukałam dla siebie miejsca i w końcu stworzyłam je sama w Pracowni w Ramach.